Zrozumienie, jak chirurg naczyniowy może leczyć twój stan

Read Time:3 Minute, 3 Second

Chirurg naczyniowy to lekarz specjalizujący się w leczeniu pacjentów z zaburzeniami i schorzeniami naczyń krwionośnych, tkanek oraz narządów, z wyłączeniem serca i mózgu. Może również leczyć pacjentów, którzy nabyli chorób zagrażających życiu. W Stanach Zjednoczonych jest około 1000 chirurgów naczyniowych w szpitalach, klinikach i ośrodkach chirurgicznych, którzy współpracują, aby pomóc pacjentom wymagającym tego rodzaju specjalistycznego leczenia.

Częstym zabiegiem wykonywanym przez chirurgów naczyniowych jest operacja pomostowania tętnic wieńcowych, powszechnie nazywana CABG. Jest to poważna procedura dla osób z chorobami serca lub osób zagrożonych chorobą serca z powodu wcześniejszej choroby wieńcowej. Chirurg usuwa chorą tętnicę i zastępuje ją nową, którą nazywa angiogenezą. Ta procedura może być czasami wykonana przez małe nacięcie. Jednak wielu pacjentów nie ma problemu z poddaniem się tej procedurze bez interwencji chirurgicznej.

W przypadku osób po inwazyjnych operacjach kardiochirurgicznych,

takich jak zawał mięśnia sercowego i rewaskularyzacja, chirurdzy naczyniowi stosują takie techniki, jak angiogeneza. Nie ograniczają się do usunięcia tętnicy, ale mogą również zastosować technikę zwaną zawałem, aby przeciąć mięsień sercowy i usunąć naczynie krwionośne lub zrobić dziurę w ścianie serca, aby uzyskać dostęp do krwi.

U pacjentów z objawami dusznicy bolesnej lub zgagi specjalista umieści cewnik pod skórą, tak aby można go było wprowadzić przez żyłę do serca. Podczas zabiegu cewnik podłącza się do pompy, która umożliwia wprowadzenie kontrolowanej ilości stymulacji elektrycznej przez cewnik do żyły. Ta stymulacja rozluźnia ścianę mięśni gładkich dotkniętej tętnicy, umożliwiając mniejszy i skuteczniejszy dopływ krwi do mięśnia sercowego. Ta procedura, zwana skrzepliną, jest bardzo przydatna w leczeniu pacjentów cierpiących na zastoinową niewydolność serca. Jeśli pacjent nie zareaguje dobrze na tę procedurę, można zastosować inną procedurę zwaną embolizacją.

Chirurg naczyniowy może również wykonywać zabiegi na pacjentach w celu usunięcia miażdżycy, stanu, w którym ściany tętnic stają się pulchne i twarde z powodu złogów cholesterolu. Ten stan jest generalnie spowodowany wysokim poziomem cholesterolu. Tętnice mogą z czasem zwężać się i twardnieć, powodując odkładanie się płytki nazębnej w ścianach, co może powodować zwężenie tętnic i późniejszy zawał serca.

Pacjenci z chorobą wieńcową często wymagają zabiegów angioplastyki lub leczenia tętniaka w celu usunięcia tętniaków. W niektórych przypadkach pacjenci mogą również potrzebować procedury zwanej umieszczeniem stentu, aby zatrzymać przepływ krwi i umożliwić wygojenie tętnic.

Pacjenci mogą również wymagać poddania się procedurze znanej jako pomostowanie wieńcowe.

Podczas tej procedury chirurg przecina ściany tętnic przez górne warstwy tętnic. Następnie umieszcza w okolicy rurkę z siatki przypominającą balon, aby zapobiec przepływowi krwi. Jeśli tętnica jest zniekształcona, ściana tętnicy staje się zbyt wąska, co powoduje zablokowanie. Zabieg ten jest zwykle wykonywany u osób z nadwagą lub otyłością, u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi, u osób z niewydolnością serca lub u pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

W przypadku pacjentów, u których występują objawy zatrzymania krążenia, niejednokrotnie chirurg naczyniowy przeprowadza operację na otwartym sercu techniką zwaną operacją kardiochirurgiczną lub operacją zatrzymania krążenia. Operacja zatrzymania krążenia polega na umieszczeniu instrumentu w klatce piersiowej, aby pomóc w leczeniu zawału serca, aby zmniejszyć ciśnienie w klatce piersiowej i zapobiec dalszemu uszkodzeniu mięśnia sercowego.

W przypadku dzieci i młodzieży najczęstszą przyczyną konieczności operacji naczyniowej są wrodzone wady serca. Procedura może być również konieczna, jeśli dziecko ma problemy z zastawkami serca. W takich przypadkach lekarz może również wprowadzić wszczepiane urządzenie, aby utrzymać zastawkę na miejscu. Jeśli dziecko jest starsze, lekarz może również użyć defibrylatora serca, aby wstrząsnąć serce z powrotem do normalnego stanu.

Pacjenci cierpiący na cukrzycę często doświadczają zmniejszonej zdolności radzenia sobie z poziomem glukozy we krwi. W wielu przypadkach tętnice zostały osłabione lub zablokowane, co powoduje, że organizm człowieka gromadzi więcej glukozy, niż jest potrzebne. Skutkiem tego może być zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Dla wielu pacjentów operacja i proces rekonwalescencji są stosunkowo proste. Mogą wrócić do pracy, szkoły i zajęć w ciągu kilku tygodni od zabiegu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Jak naprawić problemy z iPhonem – dowiedz się, jak to zrobić
Next post Jak najlepiej wykorzystać rehabilitację nóg