Przezorny zawsze ubezpieczony?

Read Time:1 Minute, 43 Second

Przezorny zawsze ubezpieczony?

Zanim gdziekolwiek wpiszemy swoje osobiste dany zastanówmy się czy to jest bezpieczne.

Szczególnie ostrożni powinniśmy być w momencie wpisywania do przeglądarki tzw. „wrażliwych danych”. Do wrażliwych danych należą: nasz adres, telefon, numer karty kredytowej. Powinniśmy się zawsze upewnić, czy pasek przeglądarki ma kolor zielony lub widnieje na nim charakterystyczna żółta kłódka, a adres strony www poprzedza skrót„https”. Literka „S” to w tym przypadku skrót od„secure” czyli bezpiecznie. Oznacza to, że strona, na której widnieją takie znaki jest godna naszego zaufania. Stanowczo powinniśmy unikać podawania poufnych informacji na niezabezpieczonych witrynach lub w jakikolwiek sposób podejrzanych.

Czym jest SSL?

Skąd się biorą wyróżniki strony internetowej, o których wspominaliśmy wyżej? I tak kolor paska to symbol rozpoznawczy stron, które zostały zabezpieczone certyfikatem SSL. Kolor zielony najczęściej oznacza, że wykorzystano certyfikat SSL typu Extended Validation (EV), który jest gwarancją najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Wnioskodawca, który chciałby być w posiadaniu takiego certyfikatu musi przejść przez wieloetapowy proces weryfikacji. Proces ten potwierdzi tym samym swoją wiarygodność i istnienie. Niebieski kolor oznacza coś innego. Jest to najczęstsze wyróżnienie stron z certyfikatem SSL typu Domain Validation (DV), oraz Organization Validation (OV). Ten ostatni zawiera w sobie jeszcze nazwę firmy, która uzyskała taki certyfikat. Każda przeglądarka internetowa w nieco inaczej wyróżnia strony zabezpieczone certyfikatem SSL. Klikając w ikona kłódki otrzymamy informacje min. o okresie ważności certyfikatu SSL, nazwie chronionej domeny i właścicielu certyfikatu (OV oraz EV), a także nazwie firmy wystawiającej certyfikat.

Wymienione powyżej elementy są charakterystycznymi elementami certyfikatu SSL (ang. Secure Socket Layer), technologii służącej do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Jest ona powszechnie wykorzystywana do zabezpieczania serwerów WWW zbierających, przetwarzających i udostępniających wrażliwe informacje. Głównym zadaniem SSL jest skuteczna ochrona przed podsłuchiwaniem, podszywaniem się, czy modyfikacją przesyłanych danych. Certyfikat SSL typu OV i EV zawiera w sobie informacje, kto wydał taki certyfikat i kto jest jego właścicielem. SSL typu OV i EV daje też gwarancję, że podmiot, któremu wysyłamy chronione informacje, jest tym, za którego się podaje. Oprócz zapewnienia wiarygodności podmiotu, certyfikaty SSL dowolnego typu (DV,OV oraz EV) szyfrują przesyłane informacje gdyż jest to ich podstawową funkcją.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Skąd Wziąć SSL?
Next post Tusze do ploterów