Ginekologia

Read Time:2 Minute, 48 Second

Ginekologia czyli zdrowie kobiet to specjalizacja medyczna zajmująca się w szczególności żeńskimi narządami rozrodczymi. Podobnie jak jej odpowiednik, andrologia odnosi się zarówno do schorzeń specyficznych dla żeńskich narządów płciowych, jak i do operacji, które dotyczą wyłącznie żeńskich narządów płciowych.

Żeńskie narządy rozrodcze znajdują się wewnątrz miednicy.

Ginekolog może uzyskać dostęp do tych narządów różnymi metodami. Może wymagać wykonania serii badań krwi, które ujawnią Twój cykl owulacji i stan płodności. Po usunięciu torbieli jajnika kobieta usunie jajnik.

Oprócz wykrycia cyklu miesiączkowego kobiety może również sprawdzić, czy nie ma zmian w śluzie szyjki macicy. Ten śluz zawiera komórki szyjki macicy i inne białka. Kiedy kobieta ma infekcję bakteryjną lub grzybiczą, jej lekarz może ją zbadać za pomocą egzaminu. Może użyć specjalnego lancetu, aby usunąć infekcję. Jej inne narzędzia diagnostyczne obejmują badanie pochwy i szyjki macicy, badanie macicy i jajowodów oraz badanie ultrasonograficzne.

Badanie miednicy obejmuje badanie fizykalne i badanie palpacyjne mięśni dna miednicy. Lekarz wyczuje na mięśniach objawy skurczów i dolegliwości. Ważną częścią wizyty u ginekologa jest również badanie pochwy pod kątem zapalenia. Aby uzyskać pełne badanie, jej lekarz może wymagać USG pochwy, badania miednicy, wywiadu ginekologicznego i innych badań.

Ponieważ niektórzy ginekolodzy są również chirurgami, mają umiejętności i doświadczenie w leczeniu narządów rodnych kobiety w nagłych przypadkach. Mogą wykonać operację, jeśli wymaga tego stan zdrowia lub skierować pacjenta na taki zabieg.

W stanach nagłych ginekologicznych niezwykle ważne jest natychmiastowe zgłoszenie się na leczenie, ponieważ nieleczone mogą wystąpić powikłania. Może to spowodować dalsze uszkodzenie narządów rodnych, takie jak bezpłodność i choroba zapalna miednicy mniejszej (PID).

Typowe nagłe przypadki ginekologiczne to: nieprawidłowe krwawienie, nietypowe skurcze, dyskomfort w jamie brzusznej, ból miednicy lub infekcja miednicy, nieprawidłowe wydzielanie i nieprawidłowe krwawienie po stosunku, nieregularne miesiączki, zakrzepy krwi, nieprawidłowe krwawienie podczas ciąży, bóle brzucha podczas porodu i porodu oraz problemy z zajściem w ciążę , guzy miednicy i ciąża pozamaciczna. Oriasis i endometriosis mogą być również uleczalne. W wielu przypadkach kobiety potrzebują specjalnych zabiegów chirurgicznych w celu wyleczenia problemów.

Ginekolodzy mogą współpracować z radiologami w celu diagnozowania i leczenia określonych schorzeń. Na przykład, jeśli konieczna jest histerektomia w celu usunięcia macicy i jajowodów, torakochirurg może je zdiagnozować.

Niektóre typowe zabiegi to: laparoskopia (zwana także endoskopem), histerektomia, koagulacja laserowa, laserowe zapłodnienie in vitro, ultrasonografia okołocewkowa, histerektomia laparoskopowa i chirurgia paliatywna. Wiele kobiet przechodzi te zabiegi samodzielnie w domu przy pomocy lekarzy. Mogą przyjmować leki i otrzymywać zalecenia dietetyczne od swoich lekarzy.

Laparoskopię można wykonać w szpitalu lub w znieczuleniu ogólnym. W laparoskopii używa się długiego, wąskiego laparoskopu, aby uzyskać wgląd do wnętrza macicy i jajowodów. Chirurg używa ultradźwięków, ciepła i prześwietlenia. zajrzeć do narządów rodnych.

Leczenie endometriozy obejmuje operację usunięcia jajników i jajowodów. Zabieg jest zwykle niechirurgiczny i nie obejmuje operacji. Pacjentka prawdopodobnie otrzyma leki, które pomogą jej złagodzić ból i prawdopodobnie zapobiegną tworzeniu się torbieli w przyszłości. Ponadto jej lekarz może zalecić leczenie bezpłodności, jeśli nie jest w stanie począć w sposób naturalny.

Leczenie endometriozy to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jajników i jajowodów oraz pozostawieniu nienaruszonej macicy. W celu zlokalizowania źródła problemu stosuje się laparoskopię. Nie usuwa jajników ani jajowodów. W przypadku tej procedury laparoskop wprowadza się przez małe nacięcia do macicy i jajowodów, aby lekarz mógł lepiej zobaczyć, co jest w środku.

Terapia paliatywna jest często stosowana w leczeniu chorób zapalnych miednicy mniejszej i endometriozy. Medycyna paliatywna działa poprzez redukcję objawów. chorób zapalnych jajników i miednicy mniejszej i jest często stosowany razem z leczeniem chirurgicznym.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Chirurdzy dopplerowscy
Next post Ćwiczenia rehabilitacyjne nóg